STRONA GŁÓWNA
MOHAMED GASPARD CONDE

MOHAMED GASPARD CONDE

MOHAMED GASPARD CONDE

Mistrz w sztuce gry bębnach dundun i djembe, znakomity perkusjonista, artysta i doświadczony pedagog tradycyjnej muzyki Afryki Zachodniej. Urodził się w Konakry, stolicy Gwinei. Od 2008 roku na stałe pracuje w Polsce. Kierownik muzyczny gwinejskiego Balletu Sourakhata, współtwórca grupy Tourekounda.

Przygodę z bębnami rozpoczął w wieku 11 lat, w zespole baletu Saamato de Guinee. Następnie wstąpił do baletu Sourakhata, aby uczyć się gry od gwinejskich mistrzów. Razem z jednym z nich, Mouctarem Toure, stworzył niezależny zespół Tourekounda. Współpracował także z licznymi baletami w stolicy: Le Ballet AJK Danse de Guinée, Le Ballet Soleil d’Afrique, la Percussion Wassa de Morcire Camara i la groupe Kouroukanfouwa, z którymi podróżował po całym kraju. Z czasem sam stał się nauczycielem i dyrektorem muzycznym baletu Sourakhata. Pracując w Gwinei wyszkolił młodsze pokolenie kolejnych wspaniałych muzyków. Prowadził intensywne kursy dla perkusistów z całego świata m. in z Francji, Belgii, Niemiec, USA, Japonii i również z Polski. 

W 2008 roku Gaspard przyjechał do Polski na zaproszenie Kuby Pogorzelskiego, który wcześniej odwiedził Conakry by szkolić się u boku mistrza Conde. Przez 5 lat współpracował ze szkołą i grupą perkusyjną Strefa Rytmu, gdzie udzielał lekcji gry na bębnach, szkolił muzyków i członków zespołu. Zagrał niezliczoną ilość koncertów, opracowywał programy artystyczne, tworzył aranżacje, komponował dla zespołu. Dzielił się swoją muzyczną wiedzą i doświadczeniem by z wielkim sukcesem zadziwiać polską widownię. Był leaderem zespołu West African Project. Podczas ich koncertów, Polacy mogli podziwiać przyjaciół Gasparda, z którymi pracował jeszcze w Gwinei ? genialnych bębniarzy i widowiskowych tancerzy m.in Sekou Camara (Ballet Sourakhata i Ballet Soleil d?Afrique), Younousa Sylla ( Ballet Communal de Matam), Daouda Camara (Ballet Sourakhata i Boka Juniors), Mohamed Sylla (Ballet Communal de Matam i Boka Juniors), Tanti Sylla (Les Ballets Africains), Fanta Yayo (Ballets Communal de Matam) Diaka Camara Bijou (Ballet Soleil d?Afrique).

Po 5 latach owocnej współpracy z Kubą Pogorzelskim, Gaspard Conde zdecydował się na niezależną pracę. Obecnie prowadzi własną szkołę gry na bębnach afrykańskich pod nazwą Szkoła Muzyczna Tradycyjne Rytmy Afryki Zachodniej. Gaspard samodzielnie  opracowuje materiały szkoleniowe i bardzo dokładnie przygotowuje swoich uczniów do samodzielnej gry na bębnach i starannie wprowadza ich w świat muzyki afrykańskiej.  Ma obszerną wiedzę na temat muzyki i tańca Afryki Zachodniej. Jest znawcą tradycji muzycznych ludów Malinke, Soussou, Peul, Toma, Guerze, Baga i nie tylko. Jest najlepszym bębniarzem djembe i dundun w naszym kraju. Wyszkolił już wielu znanych polskich muzyków.

W marcu 2014 Gaspard Conde roku założył profesjonalny afrykański zespół muzyczny African Show – Art Gibami, który w swoim repertuarze prezentuje tradycje taneczne i muzyczne baletów Gwinei. Skład zespołu tworzą Sekou Camara (Ballet Sourakhata i Ballet Soleil d?Afrique), Younousa Sylla ( Ballet Communal de Matam), Daouda Camara (Ballet Sourakhata i Boka Juniors), Mohamed Sylla (Ballet Communal de Matam i Boka Juniors), Diaka Camara Bijou (Ballet Soleil d?Afrique), Aminata Toure (Ballet Sourakhata) i Aboubacar Sylla (Saamato de Guinee).

Muzyk organizuje również kulturoznawcze wyjazdy do Gwinei, szkolenia i staże dla artystów, tancerzy i muzyków.

Ponadto, występował, prowadził warsztaty między innymi dla: Arround The Rhythm Festival, Afro dance festival Afro Revolution, Festiwal filmowy Afrykamery w Warszawie, Drum Fest ? Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny w Opolu, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny “Źródła i Inspiracje” w Krakowie, Afrowarszawskie Kulturalne Granie, KULmixTURA w Warszawie, Festiwal Bez Granic w Różanymstoku, Chopin w Afryce ? Maria Pomianowska, Filharmonia Narodowa, Festiwal Afrykański w Krakowie, Warsaw Kizomba Festival, Bemowskie Centrum Kultury, Fundacja SięChce ? Brodnica ? EtnoEnergia, Stowarzyszenie inicjatyw twórczych Windą w Bok, Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego, Ośrodek Kultury Ochota Afrowinter, Wyszkowski Ośrodek Kultury Hutnik, Fundacja Inna Przestrzeń, Muzeum Narodowe w Kielcach, Stowarzyszenie Program Stacja ? Streetopcja, Siódmy Czakram Ziemi, Studio Rav Rav, Fundacja Arte-Duct; Fundacja Filmgramm, Ethnica- Art, KontenerArt ? Korzenie Rytmu, Fundacja African Roots, Afrykańska Szkoła Ruchu i Tańca Uanga, Cafe Baobab.